Rak form, fasade hörn, krönande blomknippe, handtag av ebenholts. Sockerskål med invändig förgyllning. Kaffekannans höjd 18 cm, vikt tilllsammans 1088 g.
Kaffekannans liv med buckla och repor. (3)