Gjuten klar och svagt opaliserande glasmassa med reliefdekor av undulater, delvis matterad. Signerad R. LALIQUE FRANCE. Höjd 10,5 cm, diameter 25 cm.
Smärre repor.
Fèlix Marcilhac, R. Lalique Catalogue raisonnée, sid 302.
Modellen formgiven 12 okt 1931, förekommer ej i priskuranter efter 1947.