Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
21
143421

Gösta Sandels

(Ruotsi, 1887-1919)
Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 260 - 3 800 USD
Vasarahinta
35 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Gösta Sandels
(Ruotsi, 1887-1919)

"Landskap med Bohus fästning"

Signerad Sandels på etikett a tergo. Duk 56 x 45,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Fru Elaine Sandels-Lagerkvist, Stockholm.

Näyttelyt

Konstakademien, Stockholm, "Minnesutställning Gösta Sandels", februari 1932, kat nr 46.
Nordiska konstförbundet (svenska sektionen), nr 3140.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 34.
Moderna Museet, Stockholm, "10-talets bilder", februari-mars 1972,