21
143421

Gösta Sandels

(Ruotsi, 1887-1919)

"Landskap med Bohus fästning"

Signerad Sandels på etikett a tergo. Duk 56 x 45,5 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

30 000 - 35 000 SEK

2 830 - 3 300 EUR

2 910 - 3 390 USD

Vasarahinta:
35 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Fru Elaine Sandels-Lagerkvist, Stockholm.

Näyttelyt

Konstakademien, Stockholm, "Minnesutställning Gösta Sandels", februari 1932, kat nr 46.
Nordiska konstförbundet (svenska sektionen), nr 3140.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 34.
Moderna Museet, Stockholm, "10-talets bilder", februari-mars 1972,