21
143421

Gösta Sandels

(Sweden, 1887-1919)
30 000 - 35 000 SEK
2 700 - 3 150 EUR
2 850 - 3 320 USD
Hammer price
35 000 SEK
Gösta Sandels
(Sweden, 1887-1919)

"Landskap med Bohus fästning"

Signerad Sandels på etikett a tergo. Duk 56 x 45,5 cm.

Provenance

Fru Elaine Sandels-Lagerkvist, Stockholm.

Exhibitions

Konstakademien, Stockholm, "Minnesutställning Gösta Sandels", februari 1932, kat nr 46.
Nordiska konstförbundet (svenska sektionen), nr 3140.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 34.
Moderna Museet, Stockholm, "10-talets bilder", februari-mars 1972,