Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Arne Jones E1299
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
21
143421

Gösta Sandels

(Sweden, 1887-1919)
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 260 - 3 800 USD
Hammer price
35 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Gösta Sandels
(Sweden, 1887-1919)

"Landskap med Bohus fästning"

Signerad Sandels på etikett a tergo. Duk 56 x 45,5 cm.

Provenance

Fru Elaine Sandels-Lagerkvist, Stockholm.

Exhibitions

Konstakademien, Stockholm, "Minnesutställning Gösta Sandels", februari 1932, kat nr 46.
Nordiska konstförbundet (svenska sektionen), nr 3140.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 34.
Moderna Museet, Stockholm, "10-talets bilder", februari-mars 1972,