22
135165

Inge Schiöler

(Sweden, 1908-1971)

Blommande kvistar

Signerad Inge Schiöler. Pannå, 50x61 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

300 000 - 400 000 SEK

28 100 - 37 500 EUR

27 000 - 36 000 USD

Hammer price:
400 000 SEK
Provenance

Professor Valter Lindberg, Helsingfors.

More information

Inköpt i Göteborg i början av 1960-talet.

I slutet av 1940-talet visade Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm på sina vintersalonger 1946-47 och 1949 övervägande blomstermotiv, jämför bl a "Blommande hagtorn", avbildad i Nils Ryndels bok om Inge Schiöler sid 120. Ryndel skriver om denna period "ofta från denna tid får bilderna ett drag av ostasiatisk poesi". Inge Schiöler tolkar det japanska perspektivet på sitt eget sätt vilket den aktuella målningen "Blommande kvistar" utgör ett bra exempel på.

Image rights