21
143421

Gösta Sandels

(Sweden, 1887-1919)

"Landskap med Bohus fästning"

Signerad Sandels på etikett a tergo. Duk 56 x 45,5 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

30 000 - 35 000 SEK

2 810 - 3 280 EUR

2 700 - 3 150 USD

Hammer price:
35 000 SEK
Provenance

Fru Elaine Sandels-Lagerkvist, Stockholm.

Exhibitions

Konstakademien, Stockholm, "Minnesutställning Gösta Sandels", februari 1932, kat nr 46.
Nordiska konstförbundet (svenska sektionen), nr 3140.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 34.
Moderna Museet, Stockholm, "10-talets bilder", februari-mars 1972,