762
142465

An Anna Petrus engraved pewter tray, 1920's, executed by the artist, motive with Adam & Eve.

Graverat motiv av Adam & Eva i Edens lustgård. Signerad A. Petrus. 45 x 28 cm.

Kanten med bucklor.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

10 000 - 15 000 SEK

1 000 - 1 500 EUR

Vasarahinta:
18 500 SEK
Kirjallisuus

Marie Rehnberg "Skulptör och Industrikonstnär", Signum förlag 2009. Modellen avbildad sid 78.

Lisätietoja

Modellen visad på världsutställningen i Paris 1925.

Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Asiantuntija – modernit huonekalut, design, 1900-luvun hopea ja taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 69