778
141101

An Axel-Einar Hjorth mahogany easy chair ordered by Torsten Kreuger, Nordiska Kompaniet 1929.

Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Vasarahinta
58 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Jakaranda med metallinläggningar samt försilvrade detaljer, originalklädsel i rött skinn. Märkt med metallbricka NK R 34022 C11 11296.

Skador.

Täydennyslista

Executen in rosewood.

Alkuperä - Provenienssi

Torsten Kreuger.
Densamme beställde även skåpet Louis vilket ställdes ut på Världsutställningen i Barcelona 1929.