787
112087

A Swedish stained birch and palisander chest of drawers, 1920-30's.

Lähtöhinta
5 000 - 6 000 SEK
484 - 581 EUR
554 - 665 USD
Vasarahinta
10 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Byrå i bonad björk, palisander, svart skiva samt bärnstensfärgade draghantag av bakelit, fyra större och fyra mindre lådor, inläggningar av fält och band. Längd 120 cm, djup 45 cm, höjd 66 cm. Spegel, bonad björk, rund. Diameter 99 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage och repor, en nyckelbussning saknas. (2) Avainet sisältyvät.