794
94407

A Carl Malmsten (probably) palisander and stained birch "Marieberg" sofa table , NK 1931.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Vasarahinta
3 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Bonad björk och palisander, sargen med inlagd meanderbård. Märkt med metallbricka NK R 35408- C24 5 24. Diameter 85 cm, height 60 cm

Skador, slitage.

Muut tiedot

Modell "Marieberg", ritningen i arkivet är daterad 1929. Detta exemplar från år 1931.