795
135235

A Carl Malmsten chest, Sven Granlund ca 1932.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Vasarahinta
34 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Rektangulär med draghandtag i mässing, fanerad med mahogny, palisander, amboinrot med flera träslag, intarsiainläggningar. Längd 133 cm, bredd 50 cm, höjd 60 cm. Nyckel finns.

Obetydligt slitage.

Kirjallisuus

Nils G Wollin, "Nutida Svensk Konstslöjd i Bild", Natur och Kultur, Stockholm 1931. Jämför bild sid 25 på kista från år 1929 i Nationalmusei samlingar.

Muut tiedot

Göteborgs Stads Hantverkslotteri, vinst år 1932, dragning 31 okt -1 nov 1932, 39:e serien. I dragningslistan upptagen till ett värde om 425 kr.