882
138059

A Glössner ceiling lamp with yellow and clear glass shades, brass fitting, 1940's.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Närmast klockformad glasskärm med blästrad dekor av bladverk, signerad Glössner - Co, mattgul innerskärm, mässingsstomme. Höjd 91 cm, större skärmens diameter 35 cm.

Muut tiedot

Glössner & Co grundades i Stockholm under tidigt 1940-tal. Firman tillverkade belysningsföremål och exklusiva inredningsdetaljer i konstnärligt utformat glas, både genom konstsandsblästring, gravering och glasböjning. Glössner utförde även dekorerade glasväggar till banker, hotell, caféer och konditorier. Formgivare som ritat för Glössner är t.ex. Bo Notini, Einar Forseth, Endre Nemes och Gunnar Torhamn.