883
139127

An Edward Wormley sofa, Dux, Sweden on license.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Vasarahinta
19 500 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Mahognybonad björk, senare klädsel i ljusgrått melerat tyg. Längd 230 cm, bredd 80 cm, höjd 75 cm.

Benen med smärre slitage.

Kirjallisuus

Henschen & Blomberg, "Svenskt Möbellexikon", Förlagshuset Nordens Malmö 1961, band II, se bild sid 747.
Berglund & Engdahl, "Möbelråd", Uppsala, 1961, ill. s 71 (Felaktig tillskriven Alf Svensson)

Muut tiedot

Edward Wormleys modell 5316 ritades för det amerikanska företaget Dunmar år 1959. Wormleys företag Dunbar samarbetade med den svenska möbelproducenten Ljungs Industrier/DUX, vilka presenterade en serie "Bra Bohag", där denna variant marknadsfördes som "New York" i den dyraste priskategorin. Formgivaren Alf Svensson var kreativ chef på företaget DUX och ritade själv en rad modeller som ingick i serien. Han tog också in andra formgivares modeller, bl a Greta Magnusson Grossmans lampor för systerföretaget Bergboms. Ljungs Industrier och den av Adolf Ljung grundade Madrass-fabriken DUX gick samman på 1950-talet, även belysningsföretaget Bergboms inkorporerades i koncernen.