893
137437

A Carl-Axel Acking elm chest of drawers with brass handles, by Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930's.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Vasarahinta
15 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Alm, tre större lådor med draghandtag i mässing samt överst tre mindre lådor. Brännmärkt CAA. Höjd 72, längd 85, djup 40 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Carl-Axel Acking, det egna hemmet.

Sannolikt unik, ritad till Carl-Axel och Gullan Ackings första gemensamma hem, Nytorgsgatan 36 på Söder i Stockholm.

Kirjallisuus

Red. Stig H:son Björkman "Svenska Hem i Ord och Bilder", Spectator, 1938. Hemmet dokumenterat och kommenterat av C-A Acking själv, sid 222-225, byrån avbildad sid 225.