896
137493

A Carl-Axel Acking stained ash chair, a version of the "Tokyo" chair, probably by Nordiska Kompaniet ca 1960.

Lähtöhinta
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Vasarahinta
2 500 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Mörkbetsad ask, sits i svart skinn. Brännmärkt CAA.

Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Carl-Axel Ackings egen skrivbordsstol från det egna hemmet.

Muut tiedot

Modellen Tokyo ritade Acking till inredningen av den svenska ambassaden i Tokyo år 1959. Stolen besitter en stram elegans som kännetecknar Ackings senare formgivning från det sena 1950-talet och -60-talet. "Tokyo" har utförts av Nordiska Kompaniet och KF.