898
137393

A pair of Carl-Axel Acking armchairs in beech and white lacquered plywood, upholstered in black leather by DUX ca1949-51.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Vasarahinta
17 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Lackerad björk, sits och rygg av perforerad vitlackerad plywood, stoppad klädsel i svart skinn. Brännmärkt CAA undertill samt etikett CARL AXEL ACKING.

Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Carl-Axel Acking, det egna hemmet.

Muut tiedot

Modellen formgiven till Hotell Malmen, receptionen, år 1951 och har inte varit i produktion senare. De perforerade plywoodbakstyckena skapade Acking för att det skulle se trevligt ut då fåtöljerna stod med ryggen ut mot gatan.