899
137467

A Carl-Axel Acking teak and black leather stool probably by Åhmans Möbelfabrik, Åhus 1950-60's.

Lähtöhinta
2 500 - 3 000 SEK
221 - 265 EUR
230 - 276 USD
Vasarahinta
12 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Teak, lös dyna med svart skinnklädsel. Genombrutna ben. Brännmärkt CAA. Höjd 50 cm, längd 53 cm.

Skinnsitsen med revor och slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Carl-Axel Acking, det egna hemmet.

Muut tiedot

Rederiet Nordstjärnan utlyste år 1956 en inbjudnings-tävling om inredning av ett nytt passagerar- och lastfartyg. Acking vann och fick uppdraget att inreda flaggskeppet M/S Rio de Janeiro och 5 andra fartyg som skulle ingå i Rio-gruppen för rutter till Sydamerika.
Acking ritade taburetten till dessa och kom att använda dem i sina olika inredningar i olika utföranden.