900
137485

A Carl-Axel Acking grey lacquered stool with black leather, probably by Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1950-60's.

Lähtöhinta
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Vasarahinta
11 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Gråmålad med fotavslutningar i teak. Brännmärkt CAA. Stoppad sits i svart skinn. Längd 52, höjd 49 cm.

Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Carl-Axel Acking, det egna hemmet.

Muut tiedot

C-A Acking har använt sig av taburetten som möbel i olika varianter i sina inredningsuppdrag, hotellinredningarna, till exempel Grand Hotel år 1952- där just tabretter och stolar i gråmålad björk användes- samt i fartygsinredningarna