901
137409

A Carl-Axel Acking oregon pine table, probably by Åhmans Möbelfabrik 1950's

Lähtöhinta
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Vasarahinta
7 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Oregon pine, genombruten trebent benställning av formpressad bok. Brännmärkt CAA. 47,5x45, höjd 44,5 cm.

Förstärkt och limmat undertill.

Alkuperä - Provenienssi

Carl-Axel Acking, det egna hemmet.

Muut tiedot

Troligen en provmöbel till en av de fartygsinredningar Acking ritade på 1950-60-talet.