110
149111

Bruno Liljefors

(Ruotsi, 1860-1939)
Lähtöhinta
350 000 - 400 000 SEK
30 900 - 35 300 EUR
32 200 - 36 800 USD
Vasarahinta
350 000 SEK
Bruno Liljefors
(Ruotsi, 1860-1939)

Hundvalp med blå bandrosett

Signerad Bruno Liljefors och daterad Qvarnbo -84. Pannå 22 x 15,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i konstnärens brors, Pontus Liljefors (1864-1942), samlingar.
Därefter i arv inom familjen fram till 2006.

Muut tiedot

A tergo gammalt upphängningsband fäst med lacksigill bärande Pontus Liljefors initialer.