124
141603

Bruno Liljefors

(Ruotsi, 1860-1939)
Lähtöhinta
375 000 - 400 000 SEK
33 100 - 35 300 EUR
34 500 - 36 800 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Bruno Liljefors
(Ruotsi, 1860-1939)

"Barrskog med skogsmård anfallande en orrhöna"

Signerad Bruno Liljefors och daterad -88. Akvarell, gouache och täckvitt 34,5 x 48 cm.

Kirjallisuus

Allan Ellenius, "Bruno Liljefors. Naturen som livsrum", 1996/1997, avbildad uppslag i färg sid 48-49.

Muut tiedot

I boken "Bruno Liljefors. Naturen som livsrum" vilken skrevs av, professor emeritus i konstvetenskap vid Uppsala universitet, Allan Ellenius i samband med den stora utställningen av Liljefors verk på Prins Eugens Waldemarsudde i Stockholm 1996 beskriver författaren katalognumret enligt följande: "Den ena av två likartade varianter på motivet (den andra från samma år i Göteborgs konstmuseum). Rovdjurets attack är välberäknad och besläktad med duvhökens i collaget från 1883. Associationerna går osökt till gymnasten i den flygande trapetsen och målarens beundran inför vad han kallade 'akrobatens orubbliga precision i den lek han kan kosta på sig' ".