126
127671

Olof Hermelin

(Ruotsi, 1827-1913)
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Vasarahinta
35 000 SEK
Olof Hermelin
(Ruotsi, 1827-1913)

Stilleben med syrener och midsommarblomster

Signerad O. Hermelin och daterad -78. Duk 61,5 x 50,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner, auktion 350, 22-24 okt 1952, kat nr 29 (under titeln "Persiska syrener i en vas").

Muut tiedot

Detta stilleben är ett av endast tre kända dito utförda av Hermelin. Samtidigt torde det vara det tidigaste. De två andra utfördes 1879 respektive 1880 ("Förteckning öfver O. Hermelins specialutställning af oljemålningar i Theodor Blanchs konstsalon", 1886, kat nr 5 & 9, bägge förtecknade som "Nature morte"). Utställningen på Valand i Göteborg 1906 innehöll inga stilleben, inte heller utställningarna i Stockholm 1910 ("Olof Hermelin och Alfred Thörne") och 1936 (Gummesons konsthall, "Olof Hermelin. Minnesutställning", april-maj). Stilleben med syrener och midsommarblomster är det enda av Hermelins kända stilleben utfört under hans vistelse i Frankrike 1873-78. Stilistiskt uppvisar målningen likheter med stilleben utförda av den franske målaren Henri Fantin-Latour (1836-1904) under samma tid.