Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Flowering Folk Art E1281
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
126
127671

Olof Hermelin

(Sweden, 1827-1913)
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Hammer price
35 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Olof Hermelin
(Sweden, 1827-1913)

Stilleben med syrener och midsommarblomster

Signerad O. Hermelin och daterad -78. Duk 61,5 x 50,5 cm.

Provenance

Bukowski Auktioner, auktion 350, 22-24 okt 1952, kat nr 29 (under titeln "Persiska syrener i en vas").

More information

Detta stilleben är ett av endast tre kända dito utförda av Hermelin. Samtidigt torde det vara det tidigaste. De två andra utfördes 1879 respektive 1880 ("Förteckning öfver O. Hermelins specialutställning af oljemålningar i Theodor Blanchs konstsalon", 1886, kat nr 5 & 9, bägge förtecknade som "Nature morte"). Utställningen på Valand i Göteborg 1906 innehöll inga stilleben, inte heller utställningarna i Stockholm 1910 ("Olof Hermelin och Alfred Thörne") och 1936 (Gummesons konsthall, "Olof Hermelin. Minnesutställning", april-maj). Stilleben med syrener och midsommarblomster är det enda av Hermelins kända stilleben utfört under hans vistelse i Frankrike 1873-78. Stilistiskt uppvisar målningen likheter med stilleben utförda av den franske målaren Henri Fantin-Latour (1836-1904) under samma tid.