139
148543

Christian Fredrik Swensson (Svensson)

(Ruotsi, 1834-1909)
Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 630 - 3 070 EUR
2 740 - 3 190 USD
Vasarahinta
55 000 SEK
(Ruotsi, 1834-1909)

"Waldemarsudden, Professor Malmstens Villa"

Signerad C.F. Swensson. Duk 45 x 72 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.

Muut tiedot

Den avbildade villan är även känd under namnet Kvikkjokk. Detta säregna namn kommer av att läkaren, professor Per Henrik Malmsten (1811-83) -farfar till den framstående möbelarkitekten- fick resolution på området 1859 som tack för att han räddat dåvarande kronprinsen, sedermera kung Karl XV, från att drunkna i Kvikkjokk. Efter Malmstens bortgång 1883 försåldes egendomen till konditor H R Berns, som grundade Berns salonger. Besittningsrätten övergick 1926 till civilingenjör Torsten Kreuger, senare ägare av Ekudden.