149
159163

Bruno Liljefors

(Ruotsi, 1860-1939)
Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 340 - 3 820 EUR
3 800 - 4 340 USD
Vasarahinta
30 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Bruno Liljefors
(Ruotsi, 1860-1939)

Skogsglänta med dimstråk

Signerad B.L. Troligen utförd under 1890-talet. Tuschlavering på papper 15,5 x 24 cm.

Muut tiedot

Katalognumret tillhör, med största sannolikhet, konstnärens 1890-talsproduktion. Genom den valda tekniken suggereras effektivt morgonljuset över skog och mark. Stilistiskt är katalognumret jämförbart med "Tjäderlek" (lavering 32 x 20 cm) och "Berguv" (lavering 12 x 14,5 cm) bägge från 1890-talet (Nationalmuseum resp. privat ägo, jfr Allan Ellenius, "Bruno Liljefors. Naturen som livsrum", 1996/1997, sid 98 resp. 159). I dessa bilder kanaliseras naturkänslan mot stämningsinnehållet och inte till de många enskildheterna i landskapet vilket ofta är fallet med Liljefors bilder från 1880-talet.