150
154927

Evert Taube

(Ruotsi, 1890-1976)
Lähtöhinta
7 000 - 9 000 SEK
618 - 794 EUR
645 - 829 USD
Vasarahinta
12 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Evert Taube
(Ruotsi, 1890-1976)

Vidsträckt skogslandskap, Lindingö

Signerad Evert Taube och daterad Lidingön -07. Kol på papper 30 x 39 cm.

Muut tiedot

Denna teckning är ett av Evert Taubes tidigast kända verk.

Taubes konstnärskap inleds på allvar 1906 då han, 16 år gammal, kom att gå i lära hos teatermålaren Andrésen vid Stora Teatern i Göteborg. På kvällarna tog han lektioner för Carl Wilhelmson vid Valands målarskola. 1907 reser han till Stockholm där livet kom att präglas av bohemeri där Taube ibland sov utomhus. Taube fick några teckningar publicerade i DN och SvD. Målaren och skalden Olof Thunman uppmuntrade honom att söka in på Konstakademien. Taube sökte upp prins Eugen på Waldemarsudde vilken rekommenderade honom till Gustaf Cederström. Denne lovade honom plats följande år under förutsättning att han fick ordning på sina förhållanden. Everts far, överlotsen, ville dock inte stödja sonens konstnärsambitioner och ställde ett ultimatum; internatskola eller att gå till sjöss. Taube valde det sistnämnda och mönstrade samma år på som jungman vilket förde honom till andra sidan jordklotet. Först 1915 återvände Taube definitivt till Sverige, efter att ha arbetat i Argentina i fem år.