Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
Flowering Folk Art E1281
Huutokauppa:
151
154925

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Vasarahinta
7 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

"Från Majorna"

Signerad C och daterad 14/6 1892. Blyerts 12,5 x 20,5 cm.

Täydennyslista

Bladet beskuret så att signatur delvis saknas.

Muut tiedot

Under sin andra period som chef för Valands konstskola i Göteborg (1891-93) bodde familjen Larsson på Landeriet Lilla Katrinedal, en egendom tillhörande Pontus Fürstenberg, som denne gratis ställt familjen Larsson till förfogande. Lilla Katrinedal, vilken var omgiven av en lummig trädgård, var belägen strax utanför dåtidens stadsgräns (K. Hjern, "Boken om Valands konstskola", 1972, sid 81).