151
154925

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Vasarahinta
7 000 SEK
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

"Från Majorna"

Signerad C och daterad 14/6 1892. Blyerts 12,5 x 20,5 cm.

Täydennyslista

Bladet beskuret så att signatur delvis saknas.

Muut tiedot

Under sin andra period som chef för Valands konstskola i Göteborg (1891-93) bodde familjen Larsson på Landeriet Lilla Katrinedal, en egendom tillhörande Pontus Fürstenberg, som denne gratis ställt familjen Larsson till förfogande. Lilla Katrinedal, vilken var omgiven av en lummig trädgård, var belägen strax utanför dåtidens stadsgräns (K. Hjern, "Boken om Valands konstskola", 1972, sid 81).