183
150423

Axel Petersson Döderhultarn

(Ruotsi, 1868-1925)
Lähtöhinta
40 000 - 45 000 SEK
3 530 - 3 970 EUR
3 680 - 4 140 USD
Vasarahinta
92 000 SEK
Axel Petersson Döderhultarn
(Ruotsi, 1868-1925)

"Beväringsmönstring"

Grupp bestående av sex figurer samt måttstock. Samtliga figurer stämpelsignerade "Axel Petersson. 'Döderhultarn' Oskarshamn". Skrivbordets bottenplatta signerad Axel Petersson och daterad 1919. Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 24,5-40 cm.