Online-teemahuutokaupat
China for the West F780
Huutokauppa:
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
247
159841

Sophie Adlersparre

(Ruotsi, 1808-1852)
Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Vasarahinta
22 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Sophie Adlersparre
(Ruotsi, 1808-1852)

"Axel Otto Fredrik von Arbin" (1853-1906) tillsammans med systern" Henrietta Fredrika von Arbin" (1852-1880)

Signerad S. Adlersparre och daterad 1858. Duk 97 x 89 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i samlingarna på Tångstad, Östergötland, därefter i arv.

Kirjallisuus

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", band II, 1935/43, sid 26. (SPA 1920:344)