438
130389

DRYCKESKANNA, otydlig stämpel på lockkanten, Tyskland 1600-talets början, omstämplad av Niclas Fernlöf, Karlstad 1751.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Vasarahinta
76 000 SEK

Delvis förgylld. Rak på helslagen fot. Heltäckande dekor av gjuten filigran. Hänkel med pärlstavsdekor och tumgrepp med dubbel bevingad sjöjungfru. Höjd 14 cm, vikt 435,5 g.

Två beslag på foten och lockknoppen senare.