Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
Flowering Folk Art E1281
Huutokauppa:
438
130389

DRYCKESKANNA, otydlig stämpel på lockkanten, Tyskland 1600-talets början, omstämplad av Niclas Fernlöf, Karlstad 1751.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Vasarahinta
76 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Delvis förgylld. Rak på helslagen fot. Heltäckande dekor av gjuten filigran. Hänkel med pärlstavsdekor och tumgrepp med dubbel bevingad sjöjungfru. Höjd 14 cm, vikt 435,5 g.

Två beslag på foten och lockknoppen senare.