511
155033

UPPSATSSKÅL, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1869. Nyrokoko.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Vasarahinta
11 000 SEK

Rund skål med dekor av bucklor, vinblad och druvor i relief. Balusterskaft på rund delvis genombruten fot. Höjd 33 cm, diam 38 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Graverat vapen för friherrliga ätten Leijonhufvud.