52
134201

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Lähtöhinta
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Vasarahinta
115 000 SEK
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

"Grekisk filosof"

Triptyk, bestående av tre ursprungliga dörrspeglar, varav en signerad C. L. och daterad 1888. Olja på trä, vardera 45 x 55 cm.

Kirjallisuus

"Carl Larsson -Skildrad av honom själv i text och bilder. En krönika sammanställd av Harriet och Sven Alfons", 1952, den ursprungliga dörren avbildad sid 125.
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson, signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen, under år 1888, kat nr 329.

Muut tiedot

I katalogappendixet från 1999 bistår Ulwa Neergaard med följande information: "Carl Larsson målade denna dörr till kamrer Max Olberts villa, Nedre Fogelbergsgatan, Göteborg. På 1940-talet anges direktör Oscar Palmer, Övre Fogelbergsgatan, Göteborg, som ägare till dörren. Dörren fanns i Palmers villa tills villan revs 1962. Det kan antas, att kamrer Olberts villa övergick i direktör Palmers ägo genom köp".