872
153439

A Gustavian commode.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Vasarahinta
11 500 SEK
A Gustavian commode.

Fanerad med alrot, björk, plommon, lönn och färgat lövträ. Beslag av mässing. Skrivskiva, tre mindre lådor samt två större lådor. Inläggningar av lagerupphängd figurmedaljong flankerad av grillageverk med blomrosetter. Sidor med lagerfestoner. Längd 93, bredd 48, höjd 75 cm.

Skador, senare lås, tröga smålådor och skrivskiva.

Muut tiedot

Auktionens byrå liknar en grupp osignerade byråar som har alrotsfanerad skiva, halvmånformade ringhandtag och inläggningar som är starkt inspirerade av de stora gustavianska mästarna i Stockholm. Mästaren bakom auktionens byrå tycks närmast ha hämtat dekorschema från Fredrich Iwersson (jämför byrå i Nordiska museets möbler från svenska herremanshem, Sigurd Wallin 1979, del II, nr 490, sid. 81). Tyvärr saknar vi fortfarande mycket kunskap om möbelsnickarnas produktion i Sverige utanför Stockholm. Jämför byrå såld på Bukowskis nov. 1996, auktion 502, katnr 374, som enligt uppg. var gjord av Westring i Gränna. Jämför även byrå såld på Bukowskis våren 2009, auktion 552, katnr 813.