871
114795

A Gustavian commode in the manner of J. Hultsten.

Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Vasarahinta
80 000 SEK

Fanerad med björk, jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av bandfläta, lagerkransar samt trofé med pilkoger, fackla och pilbåge. Längd 115, bredd 58, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar, fanerskador, retuscher. Blyertsnotering reparerad 1866, samt 1950 av snickare Gustafsson på Nordiska museet.