870
156987

A Gustvian commode by N. Korp, not signed.

Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Vasarahinta
90 000 SEK

Fanerad med jakaranda, plommon och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Nils Palin" (möbelhandlare i Stockholm 1762-1801). Tre lådor. Längd 120, bredd 60, höjd 88 cm. Nyckel medföljer.

Skivan lagad.