97
139957

Edvard Westman

(Ruotsi, 1865-1917)
Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Vasarahinta
58 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Edvard Westman
(Ruotsi, 1865-1917)

"Zarewna"

Signerad Edv. Westman och daterad Färjsundet 14 juli -94. Pannå 22,5 x 33,5 cm.

Muut tiedot

Byggd i Storbritannien 1874 nyttjades "Tsarevna" främst av Tsar Alexander III vid hans besök i den finska skärgården där Tsaren emellanåt umgicks med den lokala fiskarbefolkningen vilka ofta inte hade en aning om vem det var som de talade med.