281
190406

Edvin Öhrström

(Ruotsi, 1906-1994)
Lähtöhinta
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 280 - 2 740 USD
Vasarahinta
18 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Edvin Öhrström
(Ruotsi, 1906-1994)

"Negerboxaren"

Signed Öhrström. Wooden relief in birch, height 88.5 cm, width 70 cm, depth 9 cm.

Täydennyslista

Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.

Alkuperä - Provenienssi

Sten Lindeberg's collection, Stockholm.

Näyttelyt

The Royal Swedish Academy of Fine Arts, Stockholm, "Edvin Öhrström", 1979, cat no 15.

Kirjallisuus

Folke Holmér, "Edvin Öhrström", 1979, reproduced on p 11.

Muut tiedot

Efter studier för Carl Milles vid Konsthögskolan, tillbringade Edvin Öhrström en tid i Paris. Där tecknade han för Léger vid Académie Moderne och var aktiv i den svenska konstnärskolonin. Han blev nära vän med konstnärskollegan Albin Amelin och de båda sökte också en gemensam motivsfär bortanför de upplysta boulevarderna. Arbetare i industrikvarteren nedtecknades av kontsnärerna och Öhrströms skulpturala språk blev starkt uttrycksfullt och plastiskt. "Negerboxaren" visar på ett intresse också för ett psykologiskt uttryck. Under 1930-talet fördjupas Öhrströms personskildringar och de tar sig uttryck i skulpturer av både män, kvinnor och barn.