282
192293

Bror Hjorth

(Ruotsi, 1894-1968)
Lähtöhinta
140 000 - 150 000 SEK
12 200 - 13 100 EUR
12 800 - 13 700 USD
Vasarahinta
115 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Bror Hjorth
(Ruotsi, 1894-1968)

"Dansgrupp II"

Signed Bror Hjort and dated -52. Ed 3/6. Painted and black patinated bronze. Height 32 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Previously in the collection of Anders Ragnar Åhlén. Thereafter inherited in the family to the present owner.

Kirjallisuus

Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, listed under year 1954, p 199.
Margareta Hjorth, "Närbild av Bror. Bror Hjorth 1950-1968", 1978, the motif reproduced on p 47.

Muut tiedot

Enligt uppgift i "Bror Hjorth -Mitt liv i konsten", gjuten 1954.

Ett av Uppsalas främsta landmärken är den sex meter höga monumentala fontänskulpturen "Näckens polska" vilken invigdes på plats utanför Uppsala centralstation den 14 oktober 1967. Arbetet med skulpturgruppen, i dess olika former samt beståndsdelar, hade upptagit merparten av Bror Hjorths tid under 1950-talet. Den krönande dansgruppen kom att bli ett självständigt motiv i sig. Margareta Hjorth skriver i "Närbild av Bror. Bror Hjorth 1950-1968": "När direktör Gösta Åhlén kontaktade Bror 1963 och bad honom göra en skulptur för Åhléns varuhus i City för en plats som han själv fick välja erbjöd han varuhuset efter kort betänketid ett bronsexemplar av dansparet, målat i samma färger som pappgruppen. Den fick heta 'Bondpolskan' och placerades festligt mitt i röran i varuhusets cafeteria".
Auktionens exemplar har starka beröringspunkter med det större exemplaret vilket alltjämt finns kvar på Åhlénsvaruhuset i Stockholm City. Katalognumret vilket, emellertid, är avsevärt mer expressionistiskt förvärvades ursprungligen av Gösta Åhléns bror Anders Ragnar och har därefter ärvts inom familjen.