Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
456
192475

A Josef Frank leather covered cabinet by Svenskt Tenn ca 1934.

Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Vasarahinta
175 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny med grönt skinn delvis guldpräglat, list, på benställning av mahogny. Bakstycket med rund bricka med änglamärket Svenskt Tenn Stockholm. Höjd 132 cm, bredd 100 cm, djup 57 cm.

Skador och slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Kreuger.

Muut tiedot

Sigillmärkningen med Firma Svenskt Tenns änglaemblem användes endast några få år i början på 1930-talet, ca 1930-34. Skåpet torde därmed vara utfört under Josef Franks första tid i Sverige, sedan Josef och Anna flyttat hit permanent år 1934.