Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
456
192475

A Josef Frank leather covered cabinet by Svenskt Tenn ca 1934.

Lähtöhinta
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Vasarahinta
175 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny med grönt skinn delvis guldpräglat, list, på benställning av mahogny. Bakstycket med rund bricka med änglamärket Svenskt Tenn Stockholm. Höjd 132 cm, bredd 100 cm, djup 57 cm.

Skador och slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Kreuger.

Muut tiedot

Sigillmärkningen med Firma Svenskt Tenns änglaemblem användes endast några få år i början på 1930-talet, ca 1930-34. Skåpet torde därmed vara utfört under Josef Franks första tid i Sverige, sedan Josef och Anna flyttat hit permanent år 1934.