Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Arne Jones E1299
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
456
192475

A Josef Frank leather covered cabinet by Svenskt Tenn ca 1934.

30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Hammer price
175 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny med grönt skinn delvis guldpräglat, list, på benställning av mahogny. Bakstycket med rund bricka med änglamärket Svenskt Tenn Stockholm. Höjd 132 cm, bredd 100 cm, djup 57 cm.

Skador och slitage.

Provenance

Familjen Kreuger.

More information

Sigillmärkningen med Firma Svenskt Tenns änglaemblem användes endast några få år i början på 1930-talet, ca 1930-34. Skåpet torde därmed vara utfört under Josef Franks första tid i Sverige, sedan Josef och Anna flyttat hit permanent år 1934.