463
178377

A pair of Josef Frank book cases by Firma Svenskt Tenn, model 2255.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Vasarahinta
16 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Tvådelad, underdel med låda och ett dörrpar, överdel med hyllplan, vit- och grönlackerad, skiva och nyckelbricka i valnöt. Draghandtag av mässing. Vardera längd 100 cm, djup 50 cm, höjd 225 cm.

Slitage och repor. (2)

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1943, omarbetad år 1960.

 Piilota
 Näytä lisää

Modern Art & Design 656

170. Josef Frank, a "Flora" chest of drawers, Firma Svenskt Tenn, Sweden ca. 1940.
Lähtöhinta
750 000 - 900 000 SEK
Tämänhetkinen tarjous:
- SEK