Tvådelad, underdel med låda och ett dörrpar, överdel med hyllplan, vit- och grönlackerad, skiva och nyckelbricka i valnöt. Draghandtag av mässing. Vardera längd 100 cm, djup 50 cm, höjd 225 cm.
Slitage och repor. (2)
Modellen formgiven år 1943, omarbetad år 1960.