536
167583

A Bruno Mathsson reclining chair "Vilstol nr 36" produced by Karl Mathsson in 1939.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Vasarahinta
37 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Skiktlimmad björk, flätad sadelgjord i beige. Etikettmärkt: Komp. Bruno Mathsson 36 Tillv. Karl Mathsson Värnamo, handsignerad komp BM 1936, KM tillv 39 samt även etikettmärkt, stämpelmärkt MADE IN SWEDEN.

Obetydligt slitage, nackkudde saknas.

Muut tiedot