537
193202

A Bruno Mathsson birch table for magazines, by Karl Mathsson, Värnamo, 1960's.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Vasarahinta
38 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Skiva av masurbjörk, benställning av skiktlimmad björk, 4 tidskriftshållare i vitlackerad metall. Brännmärkt BRUNO MATHSSON DESIGN MADE IN SWEDEN FIRMA KARL MATHSSON MADE IN - VÄRNAMO - SWEDEN 196?. Längd 200 cm, bredd 60 cm, höjd 29 cm.

Smärre slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Torbjörn Lenskog Design Collection Nr: 19.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1936.