Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
618
186085

An Axel-Einar Hjorth stained pine dinner suite 'Sandhamn', comprising a table with 4 chairs, NK, ca 1929.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Vasarahinta
28 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Betsad furu, bordet rektangulärt, stolarna med smidda spikar. Bordet längd 170 cm, bredd 60 cm, höjd 74,5 cm, märkt med metallbricka AB NORDISKA KOMPANIET R 3384323 5 11 29, tre av fyra stolar märkta med AB NORDISKA KOMPANIET R 338 4323 4 29.

Normalt slitage, repor. (5)