662
160097

A Wiwen Nilsson sterling, partially gilt vase, Lund 1949.

Lähtöhinta
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 750 EUR
1 660 - 1 840 USD
Vasarahinta
33 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Vågbandsdekor, vid mynning och bas, stämplad bård upptill, räfflad fotring. Höjd 21 cm, vikt 665 g.

Gåvoinskription undertill, förgyllningen något sliten.

Kirjallisuus

Kersti Holmquist, "Silversmeden Wiwen Nilsson", Lund 1990, sid 130. Wiwen kallade själv denna stil för "Bysantinsk", formen anknyter till svenskt 1700-talssilver.