103
189221

A Florence Knoll rosewood table on a chrome plated base, Knoll International, made on licence by NK, Sweden 1964.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 930 - 2 420 USD
Vasarahinta
20 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Modell 2481, oval skiva fanerad med rosenträ, fyrdelad förkromad centralfot. Märkt med metallbricka NK INREDNING DESIGN: KNOLL INTERNATIONAL U.S.A NK VERKSTÄDER I NYKÖPING MADE IN SWEDEN VÅREN 1964. Längd 198 cm, bredd 122 cm, höjd 73 cm.

Obetydligt slitage.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1961.

 Piilota
 Näytä lisää

Important Spring Sale 657

1029. A Chinese brush pot, dated 1968.
Lähtöhinta
2 500 - 3 000 SEK
Tarjoushistoria
Tarjous päättyi
Reilu varoitus
Reilu varoitus
Reilu varoitus
4 000

tarjouksesi
3 500

tarjouksesi
3 000

tarjouksesi
2 800

tarjouksesi
2 600

tarjouksesi
2 400

tarjouksesi
2 200

tarjouksesi
2 000

tarjouksesi
1 800

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
4 000 SEK