223522

6. HILDING LINNQVIST, "Från Berns Salonger" (From Berns Salons, Stockholm).

Executed around 1911. Mixed media on paper 20 x 12 cm.

Jälleenmyyntikorvaus
Kyllä
Alkuperä - Provenienssi

Editor Axel and wife Märta Elvin.

Lähtöhinta
10 000 - 15 000 SEK / 1 086 - 1 629 EUR
Vasarahinta
Ei myyty

Näyttelyt

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Hilding Linnqvist", 1957, cat no 342 C.

Kirjallisuus

Folke Holmér, (SAK), Stockholm, "Hilding Linnqvist", 1955, page 32.

Lisätietoja

On verso: "Akvarell av mig, 1911-12, Hilding Linnqvist." (Watercolour by me, 1911-12, Hilding Linnqvist.)