338
236417
Gustaf Lundberg
(1695-1786)
Gustaf lundberg, count mattias von hermansson (1716-1789).

Count Mattias von Hermansson (1716-1789)

Pastel 69 x 51 cm. Contemporary richly cut and gilded frame.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

60 000 - 80 000 SEK

6 494 - 8 658 EUR

Vasarahinta:
60 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i af Ugglas samlingar på Yxtaholm, Södermanland, därefter i arv.

Kirjallisuus

"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", "Södermanland", 1908, Yxtaholm, reproduced page 391. (med placering i salongen på övre plan).
Registered in Svenska porträttarkivet SPA.

Lisätietoja

Count Mattias von Hermansson was married to Baroness Ulrika Fredrika Cedercreutz.

Ota yhteyttä asiantuntijaan
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Specialist Old master paintings
+46 (0) 739 400 801