338
236417

Gustaf Lundberg

(Sweden, 1695-1786)
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Hammer price
60 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Gustaf Lundberg
(Sweden, 1695-1786)

Count Mattias von Hermansson (1716-1789)

Pastel 69 x 51 cm. Contemporary richly cut and gilded frame.

Provenance

Tidigare i af Ugglas samlingar på Yxtaholm, Södermanland, därefter i arv.

Literature

"Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början", "Södermanland", 1908, Yxtaholm, reproduced page 391. (med placering i salongen på övre plan).
Registered in Svenska porträttarkivet SPA.

More information

Count Mattias von Hermansson was married to Baroness Ulrika Fredrika Cedercreutz.