340
236879

Carl Johan Fahlcrantz

(Sweden, 1774-1861)
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Hammer price
8 500 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Fahlcrantz
(Sweden, 1774-1861)

Fritiofs grave at Hardangerfjorden

Canvas 24 x 34 cm.

Provenance

N O Nelson, label no 238.

More information

Målad en plein air, alternativt baserad på en lavering av August Anckarsvärd (U Frost, "Till Norrige! En Voyage pittoresque år 1827", 1997, ill sid 53. M G Anckarsvärds litografi sid 92). En teckning med samma motiv men tagen ifrån en annan vinkel, daterad den 16 juli 1827, samma dag som Fahlcrantz och bröderna Anckarsvärd anlände till Balestrand, finns i Fahlcrantz skissbok (op cit ill sid 64). År 1825 utförde stortingets president W F K christie en utgrävning av kung Beles grav (samma år grundade han Bergens museum), efter vilken spåren avtecknat sig i att gravhögen upptill är platt. För motivet på målningen se auktionens föregående nummer.